• Ónodi-Szűcs
    • Mesterképzés és ösztöndíjrendszer indul a szakdolgozóknak

      Mesterképzés és ösztöndíjrendszer indul a szakdolgozóknak

    • Uniós akciótervek az egészségügyben

      Uniós akciótervek az egészségügyben

    • Gyógyulófélben az egészségügy

      Gyógyulófélben az egészségügy

  • influenza
    • Kevesebben panaszkodnak influenzára az orvosnál

      Kevesebben panaszkodnak influenzára az orvosnál

    • Influenza: eddig 549 a halálos áldozat Európában

      Influenza: eddig 549 a halálos áldozat Európában

    • Influenza: a térítésmentes vakcinák felét használták fel

      Influenza: a térítésmentes vakcinák felét használták fel

  • bérrendezés
    • Ápolók napja - Régi adósságot törleszt a kormány

      Ápolók napja - Régi adósságot törleszt a kormány

    • Növekedtek a bérek az oktatás- és egészségügyben

      Növekedtek a bérek az oktatás- és egészségügyben

    • Kancellária nem lesz, de centralizáció igen

      Kancellária nem lesz, de centralizáció igen

Az antibiotikum okozta hasmenés

Egészségmagazin 2006.02.23 00:00 Forrás: Weborvos Szerző: Dr. Pelle Judit

Antibiotikumos kezelés mellékhatásaként a betegek közel egyharmadánál hasi görcs, hasmenés jelentkezik.

A széles spektrumú antibiotikumok alkalmazása mellett a betegek körülbelül 1/3-ában jelentkezik hasmenéssel, hasi görcsös fájdalommal, rossz közérzettel járó tünetcsoport, melyet orvosi nyelven antibiotikumhoz asszociált hasmenésnek nevezünk. Az antibiotikumok közül leggyakrabban a clindamycin, az ampicillin és a cephalosporin hatóanyagúak okozzák a hasmenést. A tünetek típusos esetben az antibiotikum adásának megkezdése után 4-9 nappal jelentkeznek.

A különböző baktériumok okozta betegségekre adott antibiotikumok hasznosak, hiszen a kórokozó elpusztításával gyógyulásunkat eredményezik. E gyógyszerek azonban az egészséges, normál bélflóra jótékony (védő) baktériumait is pusztítják, aminek több következménye is van. Egyrészt megváltozik bizonyos tápanyagok lebontása és felszívódása (szénhidrátok, rövidláncú zsírsavak, ásványi sók) és ez önmagában is hasmenést okozhat. Másrészt a normál bélflóra által biztosított védelem is csökken és így egy olyan baktérium (Clostridium difficile) tud elszaporodni a bélben, melynek toxinja (mérgező anyaga) a bélnyálkahártya károsodásához vezet. A tünetek kialakulása és súlyossága függ a gazdaszervezet védekezőképességétől és az aktuális baktériumtörzs agresszivitásától is. A legsúlyosabb esetekben a vastagbél kiterjedt, súlyos gyulladása alakul ki. Az esetek kisebb részében az antibiotikumok egyéb összetevői (vivőanyagok) okozta nyálkahártya izgalom vagy a hosszú ideig alkalmazott kezelés után felszaporodó gombák állnak a háttérben.
A terápia első lépése a tüneteket kiváltó antibiotikum elhagyása, melyre az esetek kb. 15-20%-ában megszűnnek a tünetek. Amennyiben a klinikai jelek továbbra is fennállnak feltétlenül forduljunk kezelőorvosunkhoz. Komoly tünetek esetén egy olyan gyógyszerre (újabb antibiotikumra) van szükség, mely a Clostridium difficile ellen hatékony (metronidazol).

Az utóbbi években az antibiotikum okozta hasmenés megelőzésében és kezelésében egyre inkább előtérbe kerülnek az ún. probiotikumok, melyek tulajdonképpen természetes jótékony, védő baktériumokat tartalmazó készítmények. Hatásukat a normál bélflóra visszaállítása és a káros baktériumok kiszorítása útján fejtik ki.

Lapszemle

Legolvasottabb cikkeink