• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Az őssejtkutatás helyzete az EU-ban

Európai Unió Forrás: MTI -Origo

Az Európai Bizottság részletes jelentést terjesztett elő az embrionális őssejtekkel folytatott kutatások kilátásairól, egyben összefoglalta az ezzel kapcsolatos jogi helyzetet az egyes tagállamokban és a tagjelölt országokban.

Brüsszelben április 24-én szemináriumot tartanak a témáról a tagországok kutatási minisztereinek és az európai parlamenti képviselőknek, kutatók, etikai szakértők és jogászok bevonásával. A szemináriumot követően az Európai Bizottság ajánlásokat terjeszt elő az őssejtkutatással kapcsolatban, melyekről az év végéig kell döntenie az illetékes miniszteri tanácsnak és az Európai Parlamentnek,- adta hírül az MTI nyomán az Origo.

Az Európai Unió hatodik kutatási keretprogramja elvben előirányozta az embrionális őssejtekkel folytatott kísérletek finanszírozásának lehetőségét. Ezzel azonban szembehelyezkedett néhány tagország, főleg Ausztria. Erre válaszul az EU-bizottság kinyilvánította készségét arra, hogy 2003 végéig befagyassza az emberi embriókkal és embrionális őssejtekkel végzett kutatások finanszírozását.

A jogi helyzet az egyes tagállamokban nagyon különböző. Általában különbséget tesznek egyfelől embrionális őssejtek előállítása, másfelől az ilyen sejtekkel, például importált sejttenyészetekkel folytatott kísérletek között.

A bizottság jelentése szerint Finnországban, Görögországban, Hollandiában, Svédországban és Nagy-Britanniában lehetőség van arra, hogy az úgynevezett maradék embriókból - a mesterséges megtermékenyítéseknél keletkező fölöslegből - embrionális őssejteket nyerjenek. Németországban ez tilos, viszont megengedett az import. Dániában, Ausztriában és Franciaországban kifejezetten nem tiltják őssejtek importját, de az esetleges hivatalos engedélyezésről még folyik a vita ezekben az országokban.

Ausztriában, Dániában, Franciaországban, Írországban és Spanyolországban tilos embrionális őssejtek kinyerése a maradék embriókból. Belgiumban, Olaszországban, Luxemburgban és Portugáliában viszont nincs külön törvényben szabályozva az emberi embriókkal vagy őssejtekkel folytatott kutatás.

Jelenleg az EU-n belül csak Nagy-Britannia és Belgium engedélyezte kutatási, gyógyítási célokra szolgáló emberi embriók előállítását mesterséges megtermékenyítés vagy sejtmagátültetéses klónozás útján. A Hollandiában 2002-ben elfogadott törvény ötéves moratóriumot léptetett életbe e téren.

Ausztriában, Dániában, Finnországban, Franciaországban, Németországban, Görögországban, Írországban, Hollandiában, Portugáliában és Spanyolországban kifejezetten tilos emberi embriókat előállítani kutatási célokra. Ausztriában e tilalmat a mesterséges megtermékenyítésről szóló törvény foglalja magába.

Legolvasottabb cikkeink