• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

SZTE: világszínvonalú módszerrel mentették meg a beteg lábát

Regionális hírek 2022.10.27 Forrás: MTI
SZTE: világszínvonalú módszerrel mentették meg a beteg lábát

Az éren belüli fúróegység gyémántszemcsékkel borított csiszolófeje körkörösen forogva csiszolja le az érfalba lerakódott mészkristályokat.

Világviszonylatban is újnak számító, a ma alkalmazott legkorszerűbb technikával, úgynevezett orbitális aterektómiával végeztek végtagmentő katéteres érműtétet a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjában - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága csütörtökön az MTI-t. A közlemény szerint a világon néhány éve használt eljárás Magyarországon még újdonságnak számít, az elsősorban a szívkoszorúerek meszes szűkületeinek kezelésére kifejlesztett eszköz hazai alkalmazását csak a közelmúltban kezdték meg. A technikát végtagi keringési betegség gyógyításához Közép-Európában az SZTE invazív kardiológiai munkacsoportja alkalmazta elsőként. A sikeres beavatkozást Ruzsa Zoltán részlegvezető egyetemi docens és Jambrik Zoltán egyetemi adjunktus végezte.

A 66 éves férfi bal lábának súlyos keringési zavarát az azt ellátó ütőér idült elzáródása okozta. E betegség a végtag üszkösödéhez, illetve amputációhoz vezethet. A láb megmentéséhez a keringési viszonyok javítását szolgáló éren belül elvégzett katéteres érplasztikai beavatkozásra volt szükség.  A súlyos elmeszesedés azonban nem tette lehetővé a ma már hagyományosnak tekinthető ballonos tágítást, és az eret nyitva tartó fém- vagy műanyag cső, sztent beültetést, mivel az eredményes kezeléshez először a szűkületet okozó mésztömeg eltávolítására van szükség.

Az orbitális atherektómia során egy éren belüli fúróegységet használnak. Gyémántszemcsékkel borított csiszolófeje körkörösen forogva csiszolja le az érfalba lerakódott mészkristályokat. A meszes plakk parányi mikroszemcsékre töredezik szét, amelyeket a vérkeringés egyszerűen kimos az érből.

A súlyos szívbetegségeket okozó koszorúér betegséghez hasonlóan egyre elterjedtebbé válik a végtagi ütőerek megbetegedése. Kialakulására nagymértékben hajlamosít az egyre több embernél előforduló magasvérnyomás-betegség, a cukorbetegség, a mozgásszegény életforma és a dohányzás - áll a közleményben.

Legolvasottabb cikkeink